Doska
Pre mnoho ľudí je pri výbere snowboardu, najdôležitejší vzhľad, alebo vedomie, že na doske jazdí ich obľúbený pro snowboardista, ale to nie sú správne kritériá. Nesprávne zvolený typ alebo dĺžka môže negatívne ovplyvniť jazdenie. Výsledkom nákupu by mal byť snowboard, ktorý najlepšie zodpovedá telesným proporciám a štýlu jazdenia.
Dĺžka dosky by mala zodpovedať hlavne našej váhe a výške, ale aj druhu jazdenia, pre ktorý si ju vyberáme. Vo všeobecnosti platí, že doska na freestyle by mala byť jazdcovi tesne pod bradu a doska na freeride približne pod špičkou nosa. Pri menšej váhe by mala byť doska ešte o trochu kratšia, naopak pri väčšej dlhšia.
Pri snowboardoch natrafíte na 3 údaje o šírke, ale základná je šírka v stredovej časti, teda medzi viazaniami (width waist). Pre jazdcov s veľkými číslami nôh znamená užšia doska problém, preto výrobcovia často vyrábajú širšie "wide" modely. Veľa freestyle jazdcov uprednostňuje či už na snowparkové skoky alebo do backcountry o málinko širšie modely (width waist 254-255 mm pri doske cca 158 cm). Do u-rampy sa vyrábajú dosky užšie v páse.
Mäkké snowboardy sú vhodnejšie pre začiatočníkov a na freestyle. Vzhľadom na svoju konštrukciu ľahšie zatáčajú a umožnia oveľa viac srandy na svahu. Tvrdšie snowboardy lepšie držia na hrane a poskytujú väčšiu stabilitu aj pri vyšších rýchlostiach. Túto vlastnosť nájdete pod označením Flex (ohybnosť) alebo Stiffness (tuhosť). Každý výrobca si určuje toto číslo nezávisle od iných, a preto sa v skutočnosti hodnoty dosť odlišujú. V katalógu výrobcu je väčšinou odporúčanie, na aké jazdenie a pre koho je snowboard určený.V obchode vyskúšate tvrdosť snowboardu jednoducho. Opretý o zem ho chytíte za špičku a zatlačíte rukou medzi viazaniami, čím ho pretlačíte. Podľa odporu určíte tvrdosť..
Directional dosky majú posunuté jadro aj inzerty smerom dozadu, aby umožňovali jednoducho nastaviť "backstance", čiže postoj s ťažiskom bližšie ku tailu. Posunutie inzertov sa nazýva aj setback. Tieto dosky sa používajú hlavne na jazdu v prašane.
Twintip dosky majú jadro aj inzerty umiestnené symetricky na stred. Ide o freestyleové dosky, umožňujúce rovnocennú jazdu na normál aj naopak (switch).
Najvyššie modely u značiek majú dvojnásobný počet inzertov (na rovnakú plochu), čím zlepšujú možnosti presného nastavenia polohy viazania na doske. Firma burton využíva na niektorých svojich modeloch namiesto inzertov tzv. ICS (Infinite Channel System). Je to pomerne nový systém drážok, ktoré umožňujú presnejšie umiestnenie viazania a nastavovanie uhlov. Tento systém vyžaduje špeciálne EST viazanie, ktoré je kompatibilné s týmto systémom.
Camber znamená, že doska sa v strednej časti nedotýka zeme. Väčšie prehnutie značí stabilnejšiu dosku pre rýchlejšie jazdenie.
Rocker je opačné vyhnutie, tvar snowboardu pripomína banán (banana tech). Tento názov sa tak rozšíril, že sa používa viac ako Rocker (rocker = banán). Tieto dosky uľahčujú pohyb v prachu, pressy v parku a zvyšujú stabilitu pri odraze a dopade na skoku.
Jadro kvalitných snowboardov je vyrábané z dreva. Každý snowboardový výrobca používa svoj “správny” typ dreva a ťažko bez presných meraní povedať, ktoré drevo má tie najlepšie vlastnosti. Jednoznačne však majú oveľa dlhšiu životnosť a niekoľkonásobne lepšie vlastnosti ako penové jadrá, preto určite odporúčame zainvestovať do snowboardu s dreveným jadrom. Drevené jadro sa skladá z niekoľkých vertikálne položených vrstiev pevného dreva rovnakého typu, alebo kombinácie dreva rôznych typov.
Laminátové a epoxidové vlákna chránia jadro snowboardu z obidvoch strán. To dáva snowboardu nielen pružnosť, ale predovšetkým priečnu pevnosť. Čím viac vrstiev, tým lepšie drží snowboard na hrane a naopak, čím menej, tým je ohybnejší. V posledných rokoch je drevené jadro vystužené vrstvami rôznych odolných materiálov, čo ešte viac spevňuje snowboard, zabraňuje jeho zlomeniu a mení jeho vlastnosti (tvrdosť, ohybnosť).
Sidewall má svoje výhody v pevnosti a odolnosti voči nárazom. Navyše vyvalené hrany sú celkom dobre opraviteľné v servisoch. Dosky so sidewallom sú zväčša pevnejšie medzi viazaniami.
Cap je dosť jemný a môže sa poškodiť pri nárazoch. Vyvalená hrana sa pomerne ťažko opravuje kvôli tenkosti dosky pri hrane. Je náchylný k delaminácii, čo nie je nebezpečné, ak nevnikne voda do jadra, ktoré môže napučať a oslabiť. Cap dosky sú však ľahšie a ľahšie vyrezávajú oblúk.
Označenie sklzníc sa uvádza v číslach. Čím vyššie číslo, tým poréznejšia sklznica a tým väčšia schopnosť sklznice vstrebať vosk, ktorý zvyšuje rýchlosť. Čím však poréznejšia, tým vyžaduje častejšiu údržbu a voskovanie.
Okrem číselného označenia existujú pojmy extrudovaná a sintrovaná. Extrudovaná sklznica je lacnejšia a jednoduchšia na opravu, ale pomalšia na svahu. Sintrovaná sklznica je odolnejšia, ľahšie vstrebáva vosk, ale je náchylnejšia na poškodenie a zle sa opravuje.
Niektorí výrobcovia sa snažia zlepšovať vlastnosti sklzníc rôznymi štruktúrami, alebo jemnými zárezmi. To slúži k lepšiemu odvádzaniu vody a zvýšeniu rýchlosti jazdy.
Hrany zabezpečujú stabilitu, schopnosť dosky vyrezávať oblúky a napomáhajú pri brzdení. V posledných rokoch skúšajú firmy hrany mierne alebo viac modifikovať. Klasická hrana by však nemala mať žiadne vypukliny a mala by pevne držať v sklznici. Pozor na rôzne systémy magnetraction či equalizer, pri ktorých sú vypuklé hrany technologickým pokrokom. Efektívna hrana (Effective edge) je dĺžka hrany, ktorá sa pri oblúku dostáva do kontaktu so snehom. Čím je dlhšia, tým je stabilnejšia v oblúku, čím je kratšia, tým ľahšie sa ovláda.
Bočné vykrojenie, alebo Sidecut Radius je rozdiel medzi najširšími miestami a najužším miestom snowboardu. Udáva sa v metroch ako polomer kruhu, ktorý vytvorí doskou vyrezaný oblúk. Čím je vykrojenie väčšie, tým rýchlejšie snowboard zatáča a menší oblúk vyrezáva a naopak.