Namontovanie viazania
Namontovanie viazania je pre niekoho bežná vec, rutina, pre niekoho zložitá operácia. Pri kúpe nového snowboardu sa často stáva, že vám nedobre informovaný predavač namontuje viazanie nesprávne a vy potom “trpíte” na zjazdovke. Vhodne zvolené viazanie a jeho správna veľkosť vzhľadom na veľkosť vašej topánky sú základom pre kvalitný zážitok zo snowboardovania. Odporúčame pred kúpou poradiť sa pri výbere s dobre vyškoleným predavačom.
Nastavenie praciek (strapov)
Ako prvé si na viazaní prispôsobíme dĺžku praciek (strapov), ktoré nám obopínajú topánku a tzv. gas pedál. Po namontovaní viazania na snowboard sa totiž už tieto veci na viacerých typoch viazania nedajú upraviť. Pracky by mali rovnomerne obopínať topánku. Nemenej dôležité je skontrolovať, či sa zúbky dostatočne zahryznú do skrečov (kovová/plastová račňa). Ak vám po úplnom zatiahnutí trčia len 2 – 3 zúbky, môže sa stať, že vám viazanie povolí počas jazdy.
Pred umiestnením viazania na snowboarde a nastavením tých správnych uhlov si musíte položiť niekoľko otázok. Aký štýl chcem jazdiť? Aký typ snowboardu mám? Ktorá noha bude moja predná?
Goofy vs. Regular
Dôležitým rozhodnutím je výber tej “správnej prednej nohy”. To zistíte napríklad tak, že sa necháte strčiť do chrbta a ak vykročíte ľavou, je predná ľavá noha, ak pravou, je predná pravá noha. V snowboardovom žargóne sa ľavá noha vpredu nazýva regular a pravá vpredu goofy.
Vzdialenosť viazaní
V prípade, že máte freestylový snowboard (twin tip), inzerty sú rovnako vzdialené od špičky a tailu snowboardu. Ak máte all mountain či freeridový snowboard, inzerty sú posunuté o niekoľko cm smerom k tailu dosky. V oboch prípadoch však platí, že vzdialenosť od stredu viazaní (stredu kruhov) by mala byť približne taká, aká je od vášho kolena po vaše chodidlo. U dospelého človeka je to okolo 50 – 60 cm, samozrejme, toto číslo sa môže líšiť v závistosti od vašej výšky a prispôsobiť si ho musíte podľa svojho najprirodzenejšieho postoja rozkročmo, v ktorom cítite najväčšiu stabilitu.
Umiestnenie viazaní
Nesmieme zabudnúť skontrolovať, ktoré viazanie je určené na ľavú a ktoré na pravú nohu. Zistíme to pomocou nálepky na viazaní, alebo jednoducho tak, že zapínanie praciek (strapov) musí smerovať von (zúbky na vonkajšej strane viazania).
Po vybraní správnej vzdialenosti viazanie prispôsobíme vhodným inzertom na snowboarde. Väčšina viazaní používa na doladenie tzv. stredový kruh, ktorým môžete viazanie posúvať buď v smere od hrán alebo pozdĺžne. Ak máte príliš úzku dosku alebo veľkú nohu, treba viazanie vycentrovať pomocou kruhov tak, aby moc nepretŕčalo cez prednú či zadnú hranu. Predídete tým nechceným podšmyknutiam pri vyrezávaní oblúkov.
Umiestnenie viazaní je vhodné skúšať spoločne s topánkami, ktoré môžu mať rôzny tvar a rôzne pretŕčať či už cez prednú alebo zadnú hranu.
Nastavenie uhlov
Správne nastavenie uhlov vám uľahčí nielen udržanie správneho postavenia tela, ale aj jednoduchšie preklápanie snowboardu z hrany na hranu a celkovú stabilitu pri jazdení.
Asi najlepším postojom na jazdenie je tzv. duck stance, čo znamená kačací postoj. Pri tomto postoji špičky nôh smerujú od seba. Na prednom viazaní sú odporúčanými uhlami plusových 15 – 24 stupňov, na zadnom viazaní od – 3 do – 18 stupňov.
Opäť tu platí, že pre rôzne štýly snowboardingu si nastavíte rôzne uhly. Pri freeridovom jazdení je uhol na zadnom viazaní menší, pri freestylovom môže byť väčší. Na začiatok odporúčame nastaviť priemerné hodnoty a počas jazdenia vyskúšať viacero polôh obidvoch viazaní. Číselné vyjadrenia uhlov nájdete na viazaní, prípadne stredových kruhoch (môže sa líšiť podľa typu viazania). Správny uhol nastavíte nasmerovaním smerovej šípky na želanú veľkosť uhlu.
Primontovanie viazania
Po takto pripravenom viazaní pristúpime k samotnému namontovaniu viazania na snowboard. Použijeme na to určené skrutky, ktoré by mali byť súčasťou každého dobrého viazania. Dbáme pri tom na to, aby sme pri skrutkovaní nevykláňali skrutku na strany a nesnažili sa skrutku zaskrutkovať nasilu. Mohol by sa tým poškodiť závit inzertu. Na zaskrutkovanie použijeme dostatočne veľký skrutkovač (veľkosť pz3), ktorý nestrhne hlavičku skrutiek a budeme tak vedieť viazanie aj viacnásobne odmontovať.
Nastavenie opierok
Poslednou časťou je nastavenie opierky. Jej pevnosť sa môže pri rôznych typoch viazania líšiť. Na freestylové a jibové jazdenie sa odporúča mäkšia pätka, na allmountain tvrdšia a na freeriding najtvrdšia, ktorá poskytuje najväčšiu oporu pri silnom odpore snehu.
Opierku je možné nastaviť dvoma smermi. Prvým je smer pozdĺž hrany. Môžeme vám odporučiť, že čím rovnobežnejšie bude opierka s hranou, tým menej vás budú bolieť nohy od nesprávne natočených opierok, ktoré vám môžu tlačiť na nesprávnu časť topánky.
Druhým môžnosťou nastavenia je sklon. Ten sa nastavuje vymedzovacím plastom (kovom) na zadnej strane opierky. Čím viac si vymedzovací plast vysunieme, tým väčší bude sklon opierky. Väčší sklon je vhodný najmä do freeridu a pre začiatočníkov, kedže vás núti viac sa pokrčiť v kolenách. Znova platí, že je vhodné vyskúšať viacero polôh nastavenia sklonu a nájsť si to ideálne pre seba.