Voskovanie sklznice
Navoskovať snowboard si môžeme hocikde. V izbe, v kuchyni, v garáži, na balkóne, výber je v podstate neobmedzený. Na pamäti však treba mať, že vosk sa veľmi ťažko dostáva z koberca a preto je vhodnejšie využiť miestnosť s ľahko umývateľnou podlahou.
Výber a typy voskov
Pred voskovaním je dôležité sa správne rozhodnúť, aký typ vosku použiť. V skratke existujú 4 typy voskov. Teplé, zimné, mrazivé a samozrejme univerzálny typ.
Teplé vosky sa používajú hlavne na jar a v lete, keď sa topí sneh a je potrebné maximálne zvýšiť rýchlosť snowboardu. Bohužial, teplé vosky sa rýchlo “vyjazdia” a voskovať treba častejšie. Zimné a mrazivé vosky sa používajú v zimných mesiacoch, keď je teplota snehu hlboko pod bodom mrazu. Univerzálny vosk je použiteľný za každého počasia, jeho vlastnosti však nedosahujú takých kvalít ako u špecifickejších voskov.
Letné vosky sú poväčšinou sú žltej, oranžovej, ružovej alebo inak podobnej teplej farby, zimné a univerzálne vosky bývajú poväčšinou modrej alebo bielej farby. To sa samozrejme môže líšiť v závislosti od výrobcu, rovnako ako aj určenie vosku. Rozsah použiteľnosti jednotlivých voskov v závislosti od teploty nájdete na obale vosku.
Voskovanie
Pred samotným voskovaním je potrebné sklznicu očistiť od všetkých nečistôt a starého vosku. To spravíte pomocou tzv. base cleanera (chemického prípravku na čistenie sklznice) a kefy (môže mať drátené alebo tvrdé umelé chlpy).
Na voskovanie použijeme buď na to určenú žehličku (rozsah teploty od 100° do 160°) alebo klasickú Etu s kovovým spodkom, ktorú nastavíme na teplotu medzi 100° a 160°. Treba však pamätať na to, že po voskovaní už nebude moc vhodná na žehlenie košele na maturitu.
Vosk roztopíme na rozpálenej žehličke a postupne rovnomerne nakvapkávame na celú sklznicu. V miestach, kde vyzerá sklznica najviac vysušená (viditeľné biela mapy), môžeme vosku trochu pridať. Najviac namáhaná je sklznica v blízkosti kovových hrán. S voskom to však nepreháňame, sklznica má totiž obmedzenú schopnosť príjimať vosk a zbytočne by sme ho potom zoškrabali. Po nanesení vosku na sklznicu postupne roztápame jednotlivé zaschnuté kvapky vosku a rozotierame žehličkou na celú plochu sklznice.
Po dôkladnom rozotretí necháme vosk zaschnúť približne 30 minút, aby poriadne stuhol. Pri zoškrabávaní prebytočného vosku škrabkou, ktorá môže byť z ostrého tvrdého plastu alebo kovu, sa tak vosk lepšie udrží v póroch. Vosk by nemal ostať ani na kovových hranách snowboardu. Sklznicu snowboardu do hladka dočistíme kefou (kefu treba po počiatočnom čistení sklznice od nečistôt očistiť), použiť však môžete aj korok či babské silonky. Všetky tieto úkony by sa mali prevádzať v smere jazdy, ak však jazdíte aj na switch, nie je to až také dôležité.